Smutek Karibiku

Smutek Karibiku

Úžasné bílé písečné pláže, tyrkysové vody, plavání mezi obřími želvy, prodávání jachty, úchvatné scenérie a naprosto rozkošné deštné pralesy, užívající tropické jídlo, pití z kokosu …. Absolutně úžasný čas … Naše perfektní dovolená! To jsou karibské !!!

2.JPGP2120797.JPG

Jedná se o nejpopulárnější obraz, který se objevuje v naší mysli, když sní o tomto úžasném ráji na Zemi. Ale pokud ve skutečnosti jdete tam, můžete vidět a cítit zcela odlišné emoce, pokud máte možnost vidět celý komerční obraz těchto ostrovů.

Samozřejmě, můžete jít do hlavních měst nebo středisek a budete se pohlceni svým třpytem nebo být naprosto ochromeni z úchvatných pohledů, které můžete vidět, ale pokud chcete vidět ostrov očima svých obyvatel nebo cítit a Víte více o jejich životě a můžete vidět hluboko do duší karibského lidu. Je to mnohem víc ….

Dědic otroků

Všichni lidé v Karibiku jsou dědicem otroků, kteří přišli z Afriky a na každém ostrově, stále vidíte všechny sochy, které znamenaly konec otroctví a lámání řetězů, které způsobily, že všichni lidé duchové cukrovarnic. Pokud se jen podíváme na jejich historii, budeme překvapeni, co vlastně je život tam. Ostrov je známý jako britská a francouzská západní Indie, která se datovala od roku 1612-1664. První anglická osada na všech těchto ostrovech byla následkem nehody. Ztroskotané lodě z anglického plavidla, zničené cestou do Virginie v roce 1609, našly bezpečnost na Bermudách a tři desetiletí později, náboženské tření v komunitě způsobilo, že skupina lidí hledala jiné místo k životu. Takže v roce 1648 se usadili na Bahamách, což je řetězec neobydlených ostrovů tvořících okraje severní Karibské oblasti. Toto je také místo, kde Colombus skutečně udělal svůj první landfall v roce 1492. Po půl století poslali Španělé domorodci (asi 40 000 arawakských indiánů) pracovat v dolech na Haiti. Zatím, východní okraj Karibiku je také španělský bez dozoru, kromě občasných nájezdů při hledání otroků. Britové jsou prvními, kteří v této oblasti získávají cenné postavení. Oni založí osady v St Kitts (1623), Barbados (1627) a Antigua, Nevis a Montserrat (1636). Francouzskou okupovanou částí St Kitts (1627), Dominikou (1632) a Martinique a Guadeloupe (1635). Později v 17. století ztratilo Španělsko dvě velké části Středního Karibiku od svých evropských nepřátel. Angličané získali v roce 1655 Jamajku a v roce 1664 obsadili francouzštinu západní polovinu Haiti – oblast pod jménem Hispaniola.

P2120729.JPG

První španělští kolonisté v Karibiku, v 16. století, doufali především, že se stanou bohatými tím, že najdou zlato. Domorodci z ostrovů byli zařazeni do práce jako otroci v dolech, ale poté, co si uvědomili, že zásoby zlata jsou vyčerpány, španělské západní Indie přežívají jako součást širší ekonomiky španělské Ameriky. Ostrovy se staly místem setkávání a sloužily pro flotily přinášející zboží ze Španělska a zpětné získávání bohatství Mexika a Peru.

P2120738.JPG

Naproti tomu se angličtina a francouzština, kteří se usazují na ostrovech východní Karibské oblasti, musí spoléhat na zemědělství. Zpočátku se spoléhali na tabák v malých hospodářstvích, ale brzy předpokládali, že nejvýnosnějším produktem je cukr, pěstovaný na velkých pozemcích a kultivovaný otrockou prací v gangy. Původní obyvatelé Západní Indie byli v této době prakticky zničeni kombinací evropských nemocí a fyzického vykořisťování. Majitelé plantáží místo toho spoléhají na otroky z Afriky.

P2120800.JPG

První otroci byli nejprve dovezeni hlavně holandskými, kteří doručují otroky z portugalských otrokářských stanic v západní Africe, ale později obchod dominoval angličtinou a Jamajka se stala hlavním otrokovým trhem regionu.

Význam Caribů pro evropské conquistadory

Hospodářský význam ostrovů pro Španělsko, Francii a Velkou Británii byl hlavním důvodem, proč se Karibik obrátil v jedné z pravidelných evropských scén války. Menší ostrovy se během 18. století často měnily rukama mezi Francií a Británií.

P2100115.JPG

Z ekonomického hlediska je poptávka po otroky pěstovat cukrovou třtinu a jiné plodiny způsobil to, co přišlo být známý jako obchodní trojúhelník. Lodě opouštějí Evropu nejprve zastavil v Africe, kde se obchoduje zbraně, střelivo, kov, alkohol a hadřík zajatců přijatých ve válkách nebo nájezdy. Po tom, oni cestovali do Ameriky, kde se vymění otroci na cukr, rum, sůl a další ostrovní produkty. Lodě se vrátily domů naložené výrobky oblíbenými evropskými lidmi a připraveny znovu začít cestovat. Takže to je brutální pravda, ale to je způsob, jakým Evropa skutečně zachází s těmito místy. Odhaduje se, že 8 až 15 milionů Afričanů sahal Americas z 16. až 19. století a jen nejmladší a nejzdravější lidí bylo považováno za to, co se nazývá střední průchod obchodu trojúhelníku, částečně proto, že by stálo za to ještě v Americe, a zčásti Protože je nejpravděpodobnější, že dosáhnou svého cíle naživu. Podmínky na lodi byly strašné. Otroci byli zabořeni do trupu; Aby se zastavily vzpoury, ale obvykle jeden z pěti cestujících nepřežil cestu. Když jeden z zotročených lidí byl zasažený úplavicí nebo neštovice, které byly odlity přes palubu. Ti, kteří přežili střední průchod, čelili více zneužívání na plantážích. Rodiny byly rozděleny a Afričané nemohli naučit číst nebo psát. Afričtí muži, ženy a děti byli nuceni pracovat s malým množstvím jídla nebo pití.

P2120914.JPG

V dnešní době jsou některé z ostrovů stále součástí holandského a francouzského území, jako je St. Marteen / St. Martin, které je rozděleno mezi obě země nebo Britské Panenské ostrovy, a dokonce můžete cítit americký vliv na amerických Panenských ostrovech a dalších. Přesto nejdůležitější produkcí Karibských ostrovů je karibský rum a doutníky první třídy s jemným karibským tabákem. Samozřejmě, že cestovní ruch je jedním z hlavních hospodářských odvětví Karibiku, přičemž více než 25 milionů návštěvníků ročně přispívá přibližně 49 miliardami dolarů. Proto je tento region popsán jako „nejvíce závislá oblast cestovního ruchu na světě“. Existují luxusní, luxusní a drahé resorty nebo hotely s drahými aktivitami, které mohou turisté dělat, ale stále to neznamená, že lidé Karibiku skutečně jsou bohatí. Dnes můžete snadno vidět, že život na Karibských ostrovech je spory o kontroverzním životě. Na jedné straně můžete vidět úžasné střediska, o kterých si všichni na světě zaslouží, ale na druhou stranu můžete snadno vidět skutečné utrpení, v němž žijí obyvatelé těchto ostrovů. Například, pokud cestujete autem z fantastické části Antigua – English Harbor na jihovýchodním pobřeží, které je proslulé chráněným přístřeškem během bouřlivých bouří do St. John na druhé straně ostrova, můžete vidět neuvěřitelný rozdíl. Dnes anglický přístav a sousední vesnice Falmouth jsou mezinárodně proslulé jako jachtařské a plachtové destinace a rezervní středisko, ale v St. John je přístav pro všechny luxusní výletní lodě, které zakotvily v Antigua, ale obec kolem je opravdu nalita a vy můžete Vidět úžasný paradox kolem. Chudoba má na tomto tropickém ostrově větší část života lidí. Podle mého výletu jsme se opravdu luxusním taxi auto, ale řidič byl s roztrhané džíny, ale ne proto, že je nejvyšší vrchol módního nádechem moderní západní civilizace, ale protože to je důkaz dost tvrdý život v těchto ostrovech.

 

P2100114.JPG

….. pokračování příště

 

PŘEČTĚTE VÍCE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *